фізика , 7 кл, 2022/2023

Дистанційне навчання з фізики для учнів 10 кл. (2020/2021 н.р.)

 





                                                   Фізика 10 кл

Дата уроку : 14.04.21 
Тема уроку: Оборотні та необоротні процеси. Другий закон термодинаміки.

1. Ознайомитись з теоретичним матеріалом : 

Необоротним називається фізичний процес, який може мимовільно протікати тільки в одному визначеному напрямку.
У зворотному напрямку такі процеси можуть протікати тільки як одна з ланок складнішого процесу.
Необоротними є практично всі процеси, що відбуваються в природі. Це пов’язано з тим, що в будь-якому реальному процесі частина енергії розсіюється за рахунок випромінювання, тертя і т. д. Наприклад, тепло, як відомо, завжди переходить від більш гарячого тіла більш холодному — це найбільш типовий приклад незворотного процесу (хоча зворотний перехід не суперечить закону збереження енергії).
Також кулька яка висить на легкій нитці (маятник) ніколи мимовільно не збільшить амплітуду своїх коливань, навпаки, одного разу наведений в рух за допомогою сторонньої силою, він обов’язково, зрештою, зупиниться в результаті опору повітря і тертя нитки об підвіс. Таким чином, повідомлена маятнику механічна енергія переходить у внутрішню енергію хаотичного руху молекул (повітря, матеріалу підвісу).
Математично незворотність механічних процесів виражається в тому, що рівняння руху макроскопічних тіл змінюється зі зміною знака часу: вони не інваріантні при заміні t на -t. При цьому прискорення і сили, що залежать від відстані, не змінюють свої знаки. Знак при заміні t на -t змінюється у швидкості. Відповідно змінює знак сила, що залежить від швидкості, — сила тертя. Саме тому при вчиненні роботи силами тертя кінетична енергія тіла необоротно переходить у внутрішню.
Другий закон термодинаміки Незворотних процесів
Спрямованість процесів у природі вказує другий закон термодинаміки.

ДРУГИЙ ЗАКОН ТЕРМОДИНАМІКИ

Другий закон термодинаміки — один з основних законів термодинаміки, що встановлює необоротність реальних термодинамічних процесів.
Другий закон термодинаміки було сформульовано як закон природи Н. Л. С. Карно в 1824 р., потім У. Томсон (Кельвін) в 1841 р. і Р. Клаузиусом в 1850 р. Формулювання закону різні, але еквівалентні.
Німецький вчений Р. Клаузіус формулював закон так: неможливо перевести теплоту від більш холодної системи до більш гарячої системи при відсутності інших одночасних змін в обох системах або оточуючих тілах. Це означає, що теплота не може мимоволі переходити від більш холодного тіла до більш гарячого (принцип Клаузіуса).
Згідно формулюванню Томсона процес, при якому робота переходить в тепло без яких-небудь інших змін стану системи, є необоротним, тобто неможливо перетворити в роботу все тепло, взяте від тіла, не роблячи ніяких інших змін стану системи (принцип Томсона).

ПОНЯТТЯ ЕНТРОПІЇ

Вперше це поняття ввів у 1865 р. німецький фізик Рудольф Клаузіус. Ентропією він назвав функцію стану термодинамічної системи, що визначає міру необоротного розсіювання енергії.
Що ж таке ентропія?
Перш ніж відповісти на це питання, познайомимося з поняттям «наведеної теплоти». Будь-який термодинамічний процес, що проходить в системі, складається з деякої кількості переходів системи з одного стану в інший. Приведеною теплотою називають відношення кількості теплоти в ізотермічному процесі до температури, при якій відбувається передача цієї теплоти.
Q’ = Q/T.
Для будь-якого незамкнутого термодинамічного процесу існує така функція системи, зміна якої при переході з одного стану в інший дорівнює сумі приведених теплот. Цю функцію Клаузіус назвав «ентропія» і позначив її буквою S, а відношення загальної кількості теплоти ∆Q до величини абсолютної температури Т назвав зміною ентропії.
зміна ентропії
Звернемо увагу на те, що формула Клаузіуса визначає не саме значення ентропії, а тільки її зміну.
Що ж являє собою «необоротне розсівання енергії» в термодинаміці?
Одне з формулювань другого закону термодинаміки виглядає наступним чином: “Неможливий процес, єдиним результатом якого є перетворення в роботу всієї кількості теплоти, отриманої системою“. Тобто частина теплоти перетворюється в роботу, а якась її частина розсіюється. Цей процес необоротний. Надалі розсіяна енергія вже не може виконувати роботу. Наприклад, в реальному тепловому двигуні до робочого тіла передається не вся теплота. Частина її розсіюється в навколишнє середовище, нагріваючи його.
В ідеальній тепловій машині, що працює за циклом Карно, сума всіх наведених теплот дорівнює нулю. Це твердження справедливо і для будь-якого квазістатичного (оборотного) циклу. І неважливо, з якої кількості переходів з одного стану в інший складається такий процес.
Якщо розбити довільний термодинамічний процес на дільники нескінченно малої величини, то наведена теплота на кожній такій ділянці буде дорівнює δQ/T. Повний диференціал ентропії dS = δQ/T.
Ентропію називають мірою здатності теплоти необоротно розсіюватися. Її зміна показує, яка кількість енергії безладно розсіюється в навколишнє середовище у вигляді теплоти.
У замкнутій ізольованій системі, що не обмінюється теплом з навколишнім середовищем, при оборотних процесах ентропія не змінюється. Це означає, що диференціал dS = 0. У реальних і необоротних процесах передача тепла відбувається від теплого тіла до холодного. У таких процесах ентропія завжди зростає (dS > 0). Отже, вона вказує напрямок протікання термодинамічного процесу.
Формула Клаузіуса, записана у вигляді dS = δQ/T, справедлива лише для квазістатичних процесів. Це ідеалізовані процеси, які є низкою станів рівноваги, наступних безперервно один за одним. Їх ввели в термодинаміку для того, щоб спростити дослідження реальних термодинамічних процесів. Вважається, що в будь-який момент часу квазістатична система знаходиться в стані термодинамічної рівноваги. Такий процес називають також квазірівноважним.
Звичайно, в природі таких процесів не існує. Адже будь-яка зміна в системі порушує її рівноважний стан. В ній починають відбуватися різні перехідні процеси релаксації, що прагнуть повернути систему в стан рівноваги. Але термодинамічні процеси, що протікають досить повільно, цілком можуть розглядатися як квазістатичні.
На практиці існує безліч термодинамічних задач, для вирішення яких потрібно створення складної апаратури, створення тиску у кілька сот тисяч атмосфер, підтримання високої температури протягом тривалого часу. А квазістатичні процеси дозволяють розрахувати ентропію для таких реальних процесів, передбачити, як може проходити той чи інший процес, реалізувати який на практиці дуже складно.
2. Домашнє завдання : написати та вивчити конспект.





Дата уроку : 13.04.21 
Тема уроку: Розв"язування задач на застосування першого закону термодинаміки.

1. Ознайомитись з розв"язками задач та написати конспект :

Задача.1
Як зміниться внутрішня енергія 3 кг льоду під час його танення за нормальних умов?




Задача.2


Об'єм кисню масою 160 г, температура якого 27° С, при ізобарному нагріванні збільшився вдвічі. Знайдіть роботу газу при розширенні, кількість теплоти, яка пішла на нагрівання кисню, і зміну внутрішньої енергії.




Задача 3. Внутрішня енергія повітря масою 290 г після ізобарного нагрівання до 400 К збільшилася на 20,7 кДж. Визначте початкову температуру повітря, вважаючи, що його питома теплоємність у цьому випадку дорівнює 1000 Дж/(кг ∙ К). Молярна маса повітря становить 29 ∙ 10-3 кг/моль, універсальна газова стала — 8,3 Дж/(моль ∙ К).
А
Б
В
Г
0°С
27 °С
227 °С
300 °С
Рекомендації до розв'язання. Розрахункові задачі на застосування першого закону термодинаміки слід починати із запису саме цього закону:
Q = ∆U + A.
Тут Q = сm(Т- Т1) — кількість теплоти, надана газу, ∆U — зміна внутрішньої енергії газу, А — робота, виконана газом.
Розв'язання
Запишемо перший закон термодинаміки:
Q = ∆U + A. (1)
Тут Q = cm(T2 - T1); ∆U відома з умови задачі; А = p∆V = R∆T — процес ізобарний.
Підставимо отримані вирази у рівняння (1):
cm(T- T1) = ∆U + R(T- T1).
Зверніть увагу на процес, який описано в задачі:
• якщо процес адіабатний (відсутній теплообмін), то Q = 0;
• якщо процес ізобарний, то А = p∆V= R∆T;
• якщо процес ізохорний (не змінюється об'єм), то А = 0;
• якщо процес ізотермічний (не змінюється температура), то ∆U = 0.
Розв'яжемо це рівняння відносно Т1:
сm(Т- T1) -  R(T- T1) = ∆U  (T2 - T1)(cm - R) = ∆U  Т2 - Т1 = .
Отже, Т1 = Т. Звідси маємо:
T1 = 400 -  = 400 - 100 = 300 (К).
300 К = (300 - 273) °С = 27 °С.
Відповідь: Б.

 2. Домашнє завдання :повторити конспект та розв"язати задачу .

Задача . Після ізохорного нагрівання до 400 К внутрішня енергія повітря масою 150 г збільшилася на 14,7 кДж. Визначте початкову температуру повітря, вважаючи, що його теплоємність у цьому випадку дорівнює 700 Дж/(кг ∙ К).

A
Б
В
Г
200 К
260 К
300 К
320 К



Дата уроку : 12.04.21 
Тема уроку: Перший закон термодинаміки. Застосування першого закону термодинаміки до ізопроцесів ів ідеальному газі. Адіабатний процес.

1. Ознайомитись з теоретичним матеріалом :
Закон збереження і перетворення енергії, поширений на теплові явища, називається першим законом (першим началом) термодинаміки.
Зміна внутрішньої енергії ΔU при переході її із одного стану в інший дорівнює сумі роботи зовнішніх сил А і кількості теплоти Q, переданої системі:
Якщо система сама виконує роботу А' над зовнішніми тілами, то (оскільки А' = -А) перший закон термодинаміки зручно формулювати так: кількість теплоти Q, передана системі, витрачається на зміну її внутрішньої енергії ΔU і на виконання системою роботи А' над зовнішніми тілами:
Застосування першого закону термодинаміки до різних ізопроцесів у газах подано в таблиці.

Ізопроцеси у газах


Адіабатний процес — процес у теплоізольованій системі (рис. 24, а):
Рівняння Пуассона для адіабатного процесу в ідеальному газі:
 - це відношення молярних (чи питомих) теплоємкостей газу за сталих тиску й об’єму.
Діаграма адіабатного процесу в координатах р, V.
Адіабата (pV = const) розміщується більш круто, ніж ізотерма (Т = constpV const). Це пояснюється тим, що при адіабатному стисненні збільшення тиску газу зумовлено не тільки зменшенням його об’єму, як при ізотермічному стисненні, а й підвищенням температури. При адіабатному розширенні температура знижується (ΔU = —А'), при стисненні — підвищується (ΔU = А) (рис. 24, б).
Оскільки ідеальної теплоізолюючої оболонки бути не може, адіабатний процес у природі може бути тільки швидкоплинним: Q  0.

Рис. 24
2. Написати та вивчити  конспкект.


Дата уроку :07.04.21 
Тема уроку:Розв"язування задач на обчислення роботи газу та кількості теплоти.

1. Написати коспект :

1. Яку масу спирту потрібно спалити, щоб нагріти 2 кг води від 14 до 50 °С , якщо вся теплота, що виділяється внаслідок згоряння спирту, піде на нагрівання води?


2. Яка кількість теплоти необхідна для того, щоб перетворити у водяну пару лід масою 2 кг, взятий при 0°С?



 Задачі за збірником  Римкевича.

550. У скільки разів кількість теплоти, яка витрачається на нагрівання газу при сталому тиску, більша, ніж робота, що її виконує газ під час розширення? Питома теплоємність газу при сталому тиску ср, молярна маса .
,   ,         



551*. Знайшовши з таблиць значення питомої теплоємності повітря ср і молярну масу М, обчисліть, у скільки разів більша кількість теплоти буде потрібна для ізобарного нагрівання, ніж для ізохорного. Маса повітря і різниця температур в обох випадках однакові.
Ізобарне нагрівання: 
Ізохорне нагрівання: 
,     





2. Домашнє завдання : 



Задача 1. На скільки змінилася енергія = 10 моль одноатомного газу під час його ізобарного нагрівання на  = 100 К?Яку роботу виконав при цьому газ і якої кількості теплоти йому було надано?

Задача 2.Для приготування ванни, місткість якої 200 л, змішали холодну воду при 10 °С з гарячою при 60 °С. Які об'єми холодної і гарячої води треба взяти, щоб у ванні встановилася температура 40 °С.





Дата уроку :06.04.21 
Тема уроку: Кількість теплоти та робота в термодинаміці.

1. Переглянути відео, написати конспект  :https://youtu.be/KrMdr4RcXqg

2. Домашнє завдання : Вивчити конспект та підготовити невеличку доповідь про : "  Процеси  при яких спостерігається віддача чи поглинання певної кількості теплоти , та формули для її обчислення."

Дата уроку :05.04.21 
Тема уроку: Розв"язування задач на розрахунок внутрішньої енергії.

1. Написати конспект:
Задача №2
Визначити роботу розширення 20л газу при ізобарному нагріванні від 270С до 1200С. Тиск газу 80 кПа.
Дано:
V1 = 20л
Т1 = 270С
Т2 = 1200С
Р = 80 кПа

А - ?
Розв'язання
Для визначення роботи необхідно визначити зміну об'єму газу, так як невідомо V2
A = Р(V2 – V1)
При постійному тиску маємо співвідношення V1/V2 = T1/T2
V2 = V1*T2 /T1
А = Р ( (V1*T2 /T1) - V)
[ А ] = Па м3 =  (Н/м2) *м3 = Н*м = Дж
А = 80*103 ( (20*10-3*397 / 300) - 20*10-3) = 500 Дж
Відповідь: 500 Дж

Задача №3
Одноатомному газу, кількістю речовини 2 моля, передано кількість теплоти 1,2 кДж. При цьому газ виконав роботу 600 Дж. На скільки змінилась температура газу?Дано:
ν = 2 мольQ = 1,2 кДжА = 600 Дж


∆Т - ?
Розв'язанняІ закон термодинаміки для цього випадку має вигляд
Q = ∆U + A
Зміна внутрішньої енергії одноатомного газу   ∆U = 3mR∆T/2M, а кількість речовини визначимо ν = m/М
∆U = 3 ν R∆T/2
Рівняння І закону термодинаміки стане
Q = (3 ν R∆T/2) + А

∆Т = (Q – А)*2/3 ν R
[∆Т] = Дж*моль*К/моль*Дж = К
∆Т = (1200 – 600)*2/3*2*8,31= 24 (К)

Відповідь: збільшилась на 24 К.

Задача №4
Визначити ККД двигуна, який працює за циклом Карно, у якого температура нагрівача 2000К, ак температура холодильника 100 0С?
Дано:

Т1 = 2000 К
Т2 = 100 0С = 373К


ŋ  -?
Розв'язання
формула, що визначає ККД двигуна, який працює за циклом Карно
ŋ  = Т121
ŋ = (2000К – 373К) / 2000 К = 0,81

Відповідь: 81%
Задача №5
Який ККД теплового двигуна, якщо робоче тіло, після отримання від нагрівача кількість теплоти 1,6 МДж, виконало роботу 400 кДж? Яка кількість теплоти передана холодильнику?
Дано:
Q1 = 1.6 МДж
А = 400 кДж

Q2 - ?
ŋ  -?

Розв'язання

ККД можна визначити за формулою
ŋ  = А / Q1
ŋ  = 0.4*10Дж/1.6*106 Дж = 0,25
кількість теплоти, що передано холодильнику буде :
Q1 – А = Q2

Q2 =  1.6*106 Дж - 0.4*10Дж = 1,2*106 Дж

Відповідь: 25%,   1,2*106Дж

2. Домашнє завдання. Повторити конспект та розв"язати задачі.

Задача 1. Балон містить кисню тааргону. Тиск суміші1 МПа, температура . Вважаючи газ ідеальним, визначити об’ємV балона.

Задача 2. Розрахуйте кількість теплоти, необхідну для нагрівання 10 кг води на 50 °С.

Задача 3. На скільки зміниться температура води у склянці, якщо їй передати кількість теплоти, що дорівнює 100 Дж? Місткість склянки 200 см3.




Дата уроку :31.03.21 ( 2 урок)
Тема уроку:  Основні поняття термодинаміки. Внутрішня енергія. Способи зміни внутрішньої енергії.

1. Термодинаміка. Термодинамічна система
Термодинаміка, основоположником якої був французький вчений С. Карно, як наука сформувалася в першій половині XIX ст., її виникнення і розвиток були зумовлені створенням теплових двигунів. Сьогодні ж термодинаміка — самостійна наука, методи якої широко застосовуються не тільки в фізиці, а й в хімії, біології та інших природничих науках.
Термодинаміка — розділ фізики, який вивчає загальні властивості макроскопічних систем, які перебувають в стані термодинамічної рівноваги.
Вона вивчає найбільш загальні закономірності перетворення енергії, але не розглядає молекулярної будови речовини.
Термодинамічна система — це будь-яка система, яка складається з великої кількості частинок — атомів, молекул, йонів та електронів, які здійснюють тепловий хаотичний рух та під час взаємодії обмінюються між собою енергією.
Якщо тіла системи взаємодіють тільки між собою, то така система називається ізольованою (замкненою). Такими системами є гази, рідини і тверді тіла. Стан термодинамічної системи зумов­люється температурою, об'ємом, та зовнішнім тиском.
2. Внутрішня енергія. Способи її зміни

Внутрішня енергія макроскопічного тіла дорівнює сумі кінетичних енергій безладного руху всіх молекул (або атомів) та потенціальних енергій взаємодії молекул (або атомів) між собою»
Якщо йдеться про ідеальний газ, то для нього не розглядається взаємодія молекул між собою. Отже, внутрішня енергія ідеального газу дорівнює тільки сумі кінетичних енергій безладного руху всіх молекул (або атомів), з яких він складається.
Для ідеального газу внутрішня енергія визначається формулою

де — внутрішня енергія, — маса газу, — число ступенів свободи молекул. Число ступенів свободи — це число незалежних величин, за допомогою яких може бути задано положення тіла або частинки. Для одноатомного газу, двохатомного , трьохатомного  і т. д.
Способи зміни внутрішньої енергії: 1) теплопередача; 2) здійснення роботи над тілом чи самим тілом.
З. Теплопередача, її види

Теплопередачею або теплообміном називається процес передачі енергії від одного тіла до іншого без здійснення роботи.

Способи теплопередачі: 1) теплопровідність, 2) конвекція, 3) випромінювання.
Теплопровідність — вид теплопередачі, під час якої передавання внутрішньої енергії від одних тіл до інших відбувається при їх безпосередньому контакті і зумовлена взаємодією атомів і молекул.
Конвекція — вид теплопередачі, при якій внутрішня енергія від одних тіл до інших передається рухомими струменями рідини чи газу.
Випромінювання — це передача тепла за допомогою електромагнітних хвиль (світлового потоку).
Завдання класу
1.     Наведіть приклади передачі енергії способом теплопровідності.
2.     Які тіла мають найбільшу теплопровідність? Чому?
3.     Наведіть приклади передачі енергії способом конвекції.
4.     Як утворюються конвекційні струмені? Як вони завжди напрямлені?
5.    Наведіть приклади передачі енергії способом променевого теплообміну.
6.     Які тіла — темні чи світлі — краще випромінюють тепло? Які краще поглинають?
4. Кількість теплоти
В процесі теплообміну одні тіла віддають, а інші отримують деяку кількість теплоти. Кількість теплоти позначається символом
Кількість теплоти — це та частина внутрішньої енергії, яку тіло втрачає чи отримує при теплопередачі. Це скалярна величина. В СІ вимірюється в джоулях (Дж).
У ході теплообміну не відбувається перетворення енергії з однієї форми в іншу: частина внутрішньої енергії гарячого тіла передається холодному; теплообмін припиняється як тільки їхні температури зрівняються.
Теплообмін у замкненій системі описується рівнянням теплового балансу:
де — сумарна кількість теплоти, одержана тілом при теплообміні; — сумарна кількість теплоти, віддана тілом при теплообміні.


Розв'язування задач (письмово)
 За збірником Римкевича
533. Обчисліть внутрішню енергію 10 імоль одноатомного газу при температурі 27 °С.

534. На скільки змінюється внутрішня енергія 200 г гелію при збільшенні температури на 20 °С?
,    

535. Порівняти внутрішні енергії однакових мас аргону і гелію при однаковій температурі.
,   

536. Як змінюється внутрішня енергія одноатомного газу під час ізобарного нагрівання? ізохорного охолодження? ізотермічного стиснення?
,

При нагріванні енергія збільшується
При охолодженні меншає
При стиску не змінюється

Задача.
На рисунку подано графіки залежностей тиску від температури того самого одноатомного ідеального газу для процесів 1-2 і 3-4. В ході якого із цих процесів газ отримав більшу кількість теплоти? Відповідь обґрунтуйте.
Розв'язання
Процеси 1-2 і 3-4 є ізохорними, оскільки тиск лінійно залежить від абсолютної температури й прямі 1—2 і 3—4 проходять через початок координат. Під час ізохорних процесів газ не виконує роботи, а вся підведена до газу теплота йде на збільшення його внутрішньої енергії, тобто ,  Таким чином,
      (1)
З іншого боку внутрішня енергія ідеального одноатомного газу , тоді:
     (2)
     (3)
Скориставшись умовою задачі (див. рисунок) і рівняннями (2) і (3), отримаємо:
   і    
Підставивши знайдені значення змін внутрішньої енергії до формули (1), отримаємо:
  або 

Відповідь: газ отримав більшу кількість теплоти в ході процесу 3-4.

Домашнє завдання : написати конспект та вивчити основні фізичні терміни!








Дата уроку :31.03.21 ( 1 урок)
Тема уроку: Контрольна робота з теми  :Властивості 
                      пари ,рідин і твердих речовин








Дата уроку :21.01.21
Тема уроку: Швидкості руху молекул газу та їхнє вимірювання. Дослід Штерна.

 Ознайомитись з теоретичними даними, написати та вивчити конспект. Переглянути дослід Штерна.

Середня швидкість теплового руху одноатомних молекул:

ser kv_shvidk

univ hazovf_stalaУніверсальна газова стала, що дорівнює добутку сталої Больцмана і сталої Авогадро: 

univ hazovf_stala2

 

Вирішальними для доказу МКТ є досліди, у яких безпосередньо виявляються окремі молекули або атоми, а також вимірюються швидкості їхнього руху. Одним із перших експериментів, де були безпосередньо виміряні швидкості руху окремих молекул газу, був дослід О. Штерна, здійснений у 1920 р. Здобуте з цього досліду значення середнього квадрата швидкості руху атомів Аргентуму виявилося в межах можливих похибок вимірювань, що збігаються зі значенням швидкості, здобутим теоретичним шляхом.

 

Дослід Штерна

Два жорстко з’єднаних циліндра обертаються з кутовою швидкістю v. Радіус великого циліндра R. Вздовж спільної осі яких натягнута платинова дротина, радіусом r покрита тонким шаром срібла.

При проходженні електричного струму через дріт, молекули срібла випаровуються і через отвір долітають до поверхні великого циліндра.

При обертанні циліндрів, шар срібла виявляється розмитим.

shvidkist

doslid shterna

де n — частота обертання циліндрів;

RB — радіус більшого циліндра;

RA — радіус меншого циліндра;

S — ширина розмитості смуги срібла.
Source: https://formula.kr.ua/osnovi-mkt/shvydkist-rukhu-molekul-doslid-shterna.html











Дата уроку :20.01.21
Тема уроку: Термодинамічна рівновага . Температура. Температурна  шкала Кельвіна. 
   Ознайомитись з теоретичними даними, написати та вивчити конспект.

Температура — це фізична величина, яка характеризує стан теплової рівноваги системи. У всіх частинах системи, що перебуває в стані теплової рівноваги, температура однакова.

♦ У молекулярно-кінетичній теорії температура — це величина, зумовлена середньою кінетичною енергією поступального руху частинок, із яких складається система:

к = kT,

де k = 1,38 ∙ 10-23 Дж/К — стала Больцмана.

Основне рівняння МКТ виражає залежність тиску газу (р) від концентрації молекул (n) і температури (Г):

p = nкк = kT, отже, р = nkT.

Закон Авоґадро: у рівних об'ємах газів за однакових температур і тиску міститься однакова кількість молекул:

p = nkT, n = , отже, N = .

♦ Температуру вимірюють рідинними або газовими термометрами, відповідним чином градуйованими. Високу температуру вимірюють оптичними термометрами (за спектром випромінювання) або електричними (напівпровідникові термістори, термопари).

У температурній шкалі Цельсія за 0 °С прийнято температуру танення льоду за нормального атмосферного тиску, за 100 °С — температуру пари киплячої води за нормального атмосферного тиску. 1/100 цього інтервалу — це 1 °С (Цельсія). Позначається t °С.

У термодинамічній (абсолютній) шкалі температур за нуль прийнята температура, за якої припинився б тепловий рух частинок, із яких складається тіло. Ця температура називається абсолютним нулем температур.

♦ Одиниця термодинамічної шкали температур у системі СІ — кельвін (К): 1 К= 1 °С (рис. 1.4).

Рис. 1.4

Формула зв'язку термодинамічної температури (Г) і температури (t) за шкалою Цельсія:

T = (273,15 + t)К.

♦ За шкалою Цельсія абсолютний нуль відповідає температурі -273,15 °С.



Дата уроку :18.01.21
Тема уроку: Тиск газів. Модель ідеального газу. Основне  рівняння молекулярно - кінетичної теорії ідеального газу.

Переглянути відео, написати конспект та пройти тест.


Тест :https://naurok.com.ua/test/start/30499 (  фотозвіт) .




Дата уроку :14.01.21
Тема уроку: Рух і взаємодія молекул. Броунівський рух. 
                     Дифузія.

Рух і взаємодія атомів і молекул


Всі речовини складаються з надзвичайно дрібних часток - молекул й атомів. Атоми й молекули перебувають у безперервному хаотичному русі.

Частки взаємодіють один з одним силами, що мають електричну природу. Гравітаційна взаємодія між частками дуже мала.

Рух молекул у різних тілах відбувається по-різному.

Молекули газів безладно рухаються з більшими швидкостями (сотні м/с) по всьому обсязі газу. Зіштовхуючись, вони відскакують друг від друга, змінюючи величину й напрямок швидкостей.

Молекули рідини коливаються біля рівноважних положень ( тому що розташований майже впритул друг до друга) і порівняно рідко перескакують із одного рівноважного положення в інше. Рух молекул у рідинах є менш вільним, чим у газах, але більше вільним, чим у твердих тілах.

У твердих тілах частки коливаються біля положення рівноваги.

Броунівський рух

З ростом температури швидкість часток збільшується, тому хаотичний рух часток прийнятий називати тепловим. Найбільш яскравим експериментальним підтвердженням подань теорії про безладний рух атомів і молекул є броуновскій рух. Це тепловий рух дрібних мікроскопічних часток, зважених у рідині або газі. Воно було відкрито англійським ботаніком Р. Броуном в 1827 р. Броуновскі частки рухаються під впливом безладних ударів молекул. Через хаотичний тепловий рух молекул ці удари ніколи не врівноважують один одного.

Броуновскій рух часток можна спостерігати навіч, цей дослід можна побачити на наступному відео:


Дифузія

Дифузія - це взаємне проникнення дотичних речовин друг у друга внаслідок теплового руху часток речовини дифузія відбувається в напрямку падіння концентрації речовини й веде до рівномірного розподілу речовини по всьому займаному їм обсягу (до вирівнювання хімічного потенціалу речовини).

Дифузія має місце в газах, рідинах і твердих тілах, причому дифундувати можуть як перебувають у них частки сторонніх речовин, так і власні частки (самодифузія).

Дифузія великих часток, зважених у газі або рідині (наприклад, часток диму або суспензії), здійснюється завдяки їх броунівському руху. Надалі, якщо спеціально не обговорено, мається на увазі молекулярна дифузія.

Найбільше швидко дифузія відбувається в газах, повільніше в рідинах, ще повільніше у твердих тілах, що обумовлено характером теплового руху часток у цих середовищах. На наступному відео можно побачити, як зміщуються дві рідини протягом  часу.


До дифузії відносять і розчинення  речовин

Поняття розчину

Розчинами називаються однорідні суміші, що містять не менш двох речовин. Можуть існувати розчини твердих, рідких і газоподібних речовин у рідких розчинниках, а також однорідні суміші (розчини) твердих, рідких і газоподібних речовин. Як правило, речовина, узята в надлишку, прийнято вважати розчинником, а компонент, узятий у недоліку - розчиненою речовиною.

Залежно від агрегатного стану розчинника розрізняють газоподібні, рідкі й тверді розчини.

Газоподібними розчинами є повітря й інші суміші газів.

До рідких розчинів відносять гомогенні суміші газів, рідин і твердих тіл з рідинами.


Твердими розчинами є багато сплавів, наприклад, металів один з одним, скла. Найбільше значення мають рідкі суміші, у яких розчинником є рідина. Найпоширенішим розчинником з неорганічних речовин, звичайно ж, є вода. З органічних речовин як розчинники використають метанол, этанол, диэтиловый ефір, ацетон, бензол й ін.

У процесі розчинення частки речовини, що розчиняється, під дією хаотично рухаючихся часток розчинника переходять у розчин, утворюючі в результаті безладного руху часток якісно нову однорідну систему. Здатність до утворення розчинів виражена в різних речовин у різному ступені. Одні речовини здатні змішуватися один з одним у будь-яких кількостях (вода й спирт), інші - в обмежені (хлорид натрію й вода).

Сутність процесу утворення розчину можна показати на прикладі розчинення твердої речовини в рідині.На відео можна побачини,як розчиняеться кристал перманганату калію у воді.



Розчинення протікає в такий спосіб: при внесенні в розчинник якої-небудь твердої речовини, наприклад, марганцівки, молекули, що перебувають на поверхні, у результаті коливального руху, що збільшується при зіткненні із частками розчинника, можуть відриватися й переходити в розчинник. Цей процес поширюється на наступні шари часток, які оголюються в кристалі після видалення поверхневого шару. Так поступово частки, що утворять кристал переходять у розчин.

Частки, що перейшли в розчин, внаслідок дифузії розподіляються по всьому обсязі розчинника.

На швидкість процесу дифузії впливає температура, тому що при збільшенні температури збільшується швидкість руху молекул.

Подібне явища спостерігається при розчиненні цукру в чаї - у холодному чаї це процес займає набагато більше часу.

Дифузія металів була доведена таким досвідом: 2 відшліфовані пластинки (свинцева і золота) були покладені одна на іншу й залишені під вантажем. Через кілька років у всіх частинах свинцевої пластинки були знайдені частки золота (і навпаки).

Домашнє завдання : Опрацювати теоретичний матеріал ,написати і вивчити конспект.




Дата уроку :13.01.21
Тема уроку: Розвя"язування задач на розрахунок маси 
                     молекул,  атомів , кількості речовин.

Записати класну роботу та детально опрацювати запропоновані задачі.










Домашнє завдання: 15.1; 15.2; 15.13;15.21.



Дата уроку :11.01.21
Тема уроку: Основні положення молекулярно - кінетичної 
           будови речовини. Маса та розміри атомів і молекул. 
            Кількість речовини.

Опрацювати теорію та написати конспект.

Речовина може перебувати в трьох агрегатних станах: твердому, рідкому і газоподібному. Молекулярна фізика — розділ фізики, у якому вивчаються фізичні властивості тіл у різних агрегатних станах на основі їх молекулярної будови.

Молекулярно-кінетична теорія зародилася в ХІХ-му столітті з метою пояснити будову і властивості речовини на основі уявлень про те, що речовина складається з найдрібніших частинок — молекул, які безперервно рухаються й взаємодіють одна з одною. Особливих успіхів ця теорія досягла під час пояснення властивостей газів.

Молекулярно-кінетичною теорією називають вчення про будову і властивості речовини на основі уявлень про існування атомів і молекул як найменших частинок хімічних речовин.

В основі МКТ лежать три основні положення:

1) всі речовини утворені з найдрібніших частинок — молекул, які самі складаються з атомів. Молекули й атоми являють собою електрично нейтральні частинки. За певних умов молекули й атоми можуть набувати додаткового електричного заряду та перетворюватися на позитивні або негативні іони;

2) атоми й молекули перебувають у безперервному хаотичному русі;

3) частинки взаємодіють одна з одною силами, що мають електричну природу.

Найяскравішим експериментальним підтвердженням уявлень про молекулярно-кінетичну теорію (безладний рух атомів і молекул) є броунівський рух. Це тепловий рух найдрібніших мікроскопічних частинок, зважених у рідині або газі. Цей рух був відкритий англійським ботаніком Р. Броуном у 1827 р. Броунівські частинки рухаються під впливом безладних ударів молекул. Через хаотичний тепловий рух молекул ці удари ніколи не врівноважують одна одну. У результаті швидкість броунівської частинки безладно змінюється за модулем і напрямом, а її траєкторія утворює складну зигзагоподібну криву.

Теорія броунівського руху була створена А. Ейнштейном у 1905 р. Експериментально теорія Ейнштейна була підтверджена в дослідах французького фізика Ж. Перрена, проведених у 1908-1911 pp. Постійний хаотичний рух молекул речовини проявляється також в іншому явищі, яке легко спостерігати,— дифузії. Дифузією називається явище проникнення двох або кількох дотичних речовин одна в одну. Найшвидше процес протікає в газі, якщо він неоднорідний за складом. Дифузія призводить до утворення однорідної суміші, незалежно від густини компонентів. Дифузія й броунівський рух — споріднені явища. Взаємопроникнення дотичних речовин одна в одну й безладний рух найдрібніших частинок, зважених у рідині або газі, відбуваються внаслідок хаотичного теплового руху молекул. Переконатися в існуванні молекул і оцінити їх розмір можна досить просто. Помістимо маленьку крапельку олії на поверхню води. Масляна пляма буде розтікатися по поверхні води, але площа масляної плівки не може перевищувати певного значення. Можна припустити, що максимальна площа плівки відповідає масляному шару товщиною в одну молекулу. Наприклад, крапелька оливкової олії об’ємом 1 мм3 розтікається площею не більшою 1 м2. Звідси випливає, що розмір молекули олії порядку 10-9 м. Багато дослідів свідчать про наявність сил міжмолекулярної взаємодії. Сили, що діють між двома молекулами, залежать від відстані між ними. Молекули є складними просторовими структурами, що містять як позитивні, так і негативні заряди. Якщо відстань між молекулами досить велика, то переважають сили міжмолекулярного притягнення. На малих відстанях переважають сили відштовхування. Залежності результуючої сили F і потенційної енергії взаємодії між молекулами від відстані між їх центрами якісно зображені на рисунку.

 

 На певній відстані r = r0 сила взаємодії зводиться до нуля. Цю відстань умовно можна прийняти за діаметр молекули.




Основне завдання МКТ

Параметри газу, пов’язані з індивідуальними характеристиками складових його молекул, називаються мікроскопічними параметрами (маси молекул, їх швидкості, концентрація). Параметри, які характеризують стан макроскопічних тіл без урахування їх молекулярної будови, називаються макроскопічними параметрами (об’єм, тиск, температура).

Співвідношення між макроскопічними параметрами — об’ємом і тиском — називається рівнянням стану.

Основне завдання молекулярно-кінетичної теорії: встановити зв’язок між макроскопічними і мікроскопічними параметрами речовини й, виходячи з цього, знайти рівняння стану даної речовини. Наприклад, знаючи масу молекул, їх середні швидкості й концентрацію, можна знайти об’єм, тиск і температуру даної маси газу, а також визначити тиск газу, якщо відомі його об’єм і температура.

Маса та розміри молекул

Маси окремих молекул і атомів дуже малі. Наприклад, в 1 г води міститься 3,7·1022 молекул. Отже, маса однієї молекули води (Н2O) дорівнює:

image461

Маси такого ж порядку мають молекули інших речовин (крім величезних молекул органічних речовин). Наприклад, білки мають маси, у сотні тисяч разів більші за маси окремих атомів. Але все одно їх маси в макроскопічних масштабах (грамах і кілограмах) надзвичайно малі.

Приблизну оцінку розмірів молекул можна отримати з дослідів, проведених німецьким фізиком В. Рентгеном і англійським фізиком Д. Релеєм. Якщо крапнути на поверхню води крапельку олії, то крапля розпливеться, утворюючи тонку плівку товщиною всього лише в одну молекулу. Товщину цього шару неважко визначити й тим самим оцінити розміри молекули олії. Об’єм V (0,001 см3) шару олії дорівнює добутку площі його поверхні S (6000 см2) на товщину шару d, тобто V = Sd. Отже, розмір молекули олії дорівнює:

image462

На даний момент існує ряд методів, що дозволяють визначити розміри молекул і атомів. Наприклад, лінійні розміри молекул кисню складають 3·10-10 м, води — приблизно 2,6·10-10 м. Таким чином, характерною довжиною в світі молекул є розмір 10-10 м. Корисно не тільки запам’ятати цей параметр (10-10 м), а й образно уявити його собі. Це допоможе нам увійти в світ молекул. Легко перевірити: якщо молекулу води збільшити до розмірів яблука, то саме яблуко стане розміром з земну кулю.


Кількість речовини

У минулому столітті італійський вчений Авогадро виявив дивний факт: якщо два різних гази знаходяться в посудинах з однаковим об’ємом, однаковою температурою й тиском, то в кожній посудині знаходиться одне і те ж число молекул. Зауважте, маси газів при цьому можуть відрізнятися дуже сильно: наприклад, якщо в одній посудині водень, а в іншому — кисень, маса кисню в 16 разів більше за масу водню. Це означає, що деякі, причому досить важливі, властивості тіла визначаються числом молекул у цьому тілі: число молекул виявляється навіть більш істотним, ніж маса.

Фізична величина, яка визначає число молекул у даному тілі, називається кількістю речовини й позначається літерою ν.

Так як маси окремих молекул відрізняються одна від одної, то однакові кількості різних речовин мають різну масу. Наприклад, 1025 молекул водню й 1025 молекул кисню вважаються однаковою кількістю речовини, хоча мають різні маси (33,45г і 531,45 г відповідно). Таким чином, маса не є мірою кількості речовини. Одиницею кількості речовини є моль:

один моль — це кількість речовини, яка містить стільки ж молекул, скільки атомів вуглецю міститься в 12 г вуглецю.

Для більшості розрахунків (у тому числі під час вирішення завдань) можна прийняти, що один моль містить стільки ж молекул, скільки атомів водню міститься в 1 г водню.

Відносна молекулярна маса

Маси окремих молекул дуже малі. Наприклад, маса однієї молекули води близько 3·10-26 кг. Молекули інших речовин мають маси такого ж порядку. Так як маси молекул дуже малі, зручно використовувати в розрахунках не абсолютні значення мас, а відносні. За міжнародними стандартами маси всіх атомів і молекул порівнюють з 1/12 маси атома вуглецю. Головна причина такого вибору полягає в тому, що вуглець входить у велике число різних хімічних сполук. Однак для більшості розрахунків (у тому числі під час розв’язання задач) можна прийняти, що одна атомна одиниця маси (1 а.о.м.) дорівнює масі атома водню.

Масу молекули, виражену в атомних одиницях маси, називають відносною молекулярною масою. Відносна молекулярна маса позначається Мr.

Відносна молекулярна маса Мr дорівнює відношенню маси молекули т0 даної речовини до 1/12 маси атома вуглецю mос:

image463

Аналогічно до відносної молекулярної маси визначається й відносна атомна маса, як маса атома, виражена в атомних одиницях маси. Значення відносної атомної маси для даної речовини можна знайти за допомогою таблиці Менделєєва, округливши наведене в ній значення до цілого.

Наприклад, відносні атомні маси гелію, вуглецю й кисню рівні відповідно 4, 12 і 16. Щоб визначити відносну молекулярну масу речовини, необхідно знати його хімічну формулу й відносні атомні маси атомів, що входять до складу молекули даної речовини.

Наприклад, відносна молекулярна маса води дорівнює 18, тому що відповідно до хімічної формули води (Н2O), молекула води складається з двох атомів водню (з відносною атомною масою 1) і одного атома кисню (з відносною атомною масою 16).

Постійна Авогадро

Число N молекул, що містяться в тілі, пропорційне кількості речовини v, що містяться в цьому тілі: N v. Коефіцієнт пропорційності називають постійної Авогадро й позначають NА.

Кількість молекул в одному молі називається постійною Авогадро: NA = 6,02·1023 1/моль.

Маса одного моля води, що містить NA молекул, дорівнює 18 г, а маса однієї молекули води дорівнює 18 а.о.м. Таким чином, постійна Авогадро є переказним множником між грамом і атомною одиницею маси: в одному грамі міститься NA атомних одиниць маси.

Так як постійна Авогадро чисельно дорівнює числу молекул в одному молі, то

image464

Якщо кількість речовини в даному тілі відома, то легко знайти число молекул N у цьому тілі:

Молярна маса

Масу одного моля речовини називають молярною масою.

Маса тіла пропорційна кількості речовини ν, що міститься в даному тілі. Тому відношення m /ν   характеризує речовину, з якої складається це тіло: чим «важчі» молекули речовини, тим більше це відношення.

Відношення маси речовини m   до кількості речовини ν називають молярною масою речовини.

image466

Якщо взяти в цій формулі  ν = 1, отримаємо, що молярна маса речовини чисельно дорівнює масі одного моля цієї речовини.

Одиницею виміру молярної маси в СІ є кг/моль, оскільки маса вимірюється в кілограмах, а кількість речовини — у молях. Наприклад, молярна маса водню дорівнює М = 2 г/моль = 2·10-3 кг/моль.

Якщо молярна маса М і кількість речовини відомі, можна знайти масу речовини: m = ν·M.

Знання постійної Авогадро дозволяє знайти масу однієї молекули. Дійсно, нехай дане тіло містить 1 моль речовини. Тоді маса тіла чисельно дорівнює М, а число молекул у ньому чисельно дорівнює NАПозначаючи масу однієї молекули  m0, отримуємо

image467

Можна сказати, що NA — це «місток» між макросвітом (світом оточуючих нас тіл) і мікросвітом (світом атомів і молекул). Якщо дане тіло містить v молей речовини, то число молекул N у цьому тілі визначається виразом:

Відношення числа молекул N до об’єму V, займаному цими молекулами, називається концентрацією молекул і позначається n:

image469

Концентрація молекул вимірюється в 1/м3.

 


Дата уроку :02.11.20
Тема уроку :Рівновага тіл. Момент сили , центр тяжіння тіла. 
                      Стійкість рівноваги.

1.    Статика як розділ механіки

Статика (від грец. «статіке» — вчення про вагу, рівновагу) — розділ механіки, у якому вивчаються умови рівноваги тіл, тобто умови, за яких тіло може перебувати в спокої відносно певної інерціальної системи відліку.

У найдавніших працях з механіки вчені Єгипту та Греції переважно розглядали запитання статики, адже розуміли те, що повністю підтвердилось подальшим розвитком науки і особливо техніки: дія величезної кількості машин і механізмів ґрунтується на вченні про рівновагу тіл. Знаннями про рівновагу керуються і в архітектурі та будівництві. Так, будуючи будь-яку споруду, що має бути у спокої, треба переконатися, що вона дійсно пере­буває саме в цьому стані.

2.    Перша умова рівноваги

Згідно з другим законом Ньютона, якщо рівнодійна сил дорівнює нулю, то тіло перебуває в стані спокою.

Перша умова рівноваги: для того щоб тіло залишалось в спокої (відносно інерціальної системи відліку), необхідно, щоб векторна сума всіх прикладених сил дорівнювала нулю.

Перша умова рівноваги розглядається для тіл, які можна вважати матеріальними точками. Використовуючи її, можна обчислити сили, які діють з боку тіла, що перебуває в спокої, на декілька опор або підвісів.

3.   Момент силиДруга умова рівноваги

Якщо тіло не можна розглядати як матеріальну точку, то виконання першої умови рівноваги може бути недостатньою для того, щоб тіло залишалося в спокої. Якщо сили прикладені не в одній точці, то тіло може почати обертатися.

Отже, правило рівноваги в таких випадках є складнішим. Тому пригадаємо такі характеристики, як плече сили і момент сили.

Плечем сили називається відстань від осі обертання до лінії дії сили (відстань від точки до прямої — це перпендикуляр, опущений з цієї точки на дану пряму (рис. 1)).

Моментом сили називається добуток модуля на плече сили.

Момент сили позначається символом М і визначається за формулою M = Fl[М] = Н•м (СI).

Момент сили — величина скалярна. Щоб позначити напрям осі обертання тіла під дією певної сили, моменту приписується знак «-» чи «+».

Момент вважається від'ємним, якщо сила зумовлює обертання тіла за годинниковою стрілкою, і додатним — якщо проти годинникової стрілки.

Друга умова рівноваги (правило моментів): щоб тіло, закріплене на нерухомій осі, перебувало в рівновазі, необхідно, щоб алгебраїчна сума моментів прикладених сил відносно даної осі дорівнювала нулю:

Точку прикладання сили можна переносити вздовж лінії дії цієї сили, не порушуючи умову рівноваги, бо момент сили не зміниться (рис. 2).

                                    

4.    Види рівноваги

Демонстрація.   Розрізати картоплину й насадити на дріт.

Розташовувати картоплину у трьох положеннях (рис. 3).

Види рівноваги:

а)    стійка (рис. 3, а) — у разі відхилення тіло повертається в початкове положення;

б)    нестійка (рис. 3, б) — у разі відхилення тіло ще більше віддаляється від положення рівноваги;

в)    байдужа (рис. 3, в) — за будь-яких відхилень тіло залишається в положенні рівноваги.

 

Учитель пропонує учням розглянути схеми 1—3 та коментує їх, організуючи бесіду.Схема 1

Характер рівноваги тіла, яке має горизонтальну вісь обертання, визначається моментом сили тяжіння. Для визначення умов рівноваги, необхідно повторити поняття центра тяжіння;

Центр тяжіння — це точка прикладання сили тяжіння.Схема 2

 

 Схема 3


Задача 1. Ліхтар масою 20 кг підвішений на двох однакових тросах, які утворюють кут 120°. Знайдіть силу натягу тросів.

Задача 2. До кінця важеля завдовжки 1 м підвішені вантажі масами 7 і 13 кг. На якій відстані від середини важеля необхідно розмістити опору, щоб він зрівноважувався?


   Домашнє завдання : написати  та вивчити конспект.





Дата уроку : 29.10.20
Тема уроку : Лабораторна робота №3 " Дослідження руху 
                        зв"язаних тіл."
Перейти по силці та переглянути відео до даної лабораторної роботи, всі дані взяти з відео : 

Мета роботи: визначити коефіцієнт тертя ковзання дерева по дереву, скориставшись формулою сили пружності.

Обладнання: лабораторний динамометр, дерев’яний брусок, дерев’яна лінійка, набір вантажиків.

Теоретичні відомості

За допомогою динамометра можна визначити силу, з якою потрібно рівномірно тягнути брусок з вантажниками по горизонтальній поверхні. Ця сила (Fтяги) по модулю дорівнює силі тертя Fтерт, яка діє на брусок.

                   Fтяги = Fтерт,          

F=  μ*    N                                                            (3.1)

де   μ – коефіцієнт тертя ковзання,

       N - сила нормального тиску бруска на поверхню ковзання.

                   N = mg                                                                         (3.2)

де mg  - сила тяжіння бруска з вантажиком.

За допомогою того ж динамометра визначити силу тяжіння бруска з вантажником mg. Ця сила по модулю дорівнює силі нормального тиску N бруска на поверхню ковзання. Визначити таким чином значення сили тертя для різних значень нормального тиску, потім знайти середнє значення коефіцієнта тертя.

Порядок виконання роботи

1.       Підготувати таблицю для запису результатів вимірювань та обчислень.

2.       Прикріпити до вертикально розташованого динамометру дерев’яний брусок і виміряти силу тяжіння бруска mg. Результати вимірювань записати в таблицю 3.1.

3.       Покласти дерев’яний брусок широкою гранню на горизонтально розташовану дерев’яну лінійку. Прикріпивши горизонтально до бруску динамометр, тягнути за нього так, щоби брусок рухався рівномірно вздовж лінійки. Виміряти силу тяги Fтяги. Записати покази динамометра в таблицю 3.1.

4.       Навантажити брусок одним вантажиком і повторити дослід. Результати вимірювань записати в таблицю 3.1.

Таблиця 3.1  - Результати вимірювань та обчислень

№ досліду

Сила тяжіння

mg, Н

Сила тяги

Fтяги, Н

Коефіцієнт тертя μ

Середнє значення коефіцієнта тертя μсер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.       Навантажити брусок другим, потім третім вантажиком, кожний раз вимірюючи силу тяжіння і силу тяги. Результати вимірювань записати в таблицю 3.1.

6.       Розрахувати значення коефіцієнта тертя ковзання μ

           μ=Fтерт/N=Fтяги/mg                                                                            (3.3)

Визначити середнє значення коефіцієнта тертя ковзання μсер

                    μсер=(  μ1+ μ2+ μ3+ μ4)/4                                                                 (3.4)

7.       Визначити відносну похибку вимірювання сили тяжіння mg

                                 E   =  Δmg/ mg                                                           (3.5)

  де Δmg = Δmgінстр + Δmgвимір – абсолютна похибка при вимірюванні сили тяжіння,

  Δmgінстр – інструментальна похибка при вимірюванні сили тяжіння, дорівнює ціні поділки динамометра,

  Δmgвимір – похибка вимірювання при вимірюванні сили тяжіння, дорівнює половині ціни поділки динамометра.

8.       Визначити відносну похибку вимірювання сили тяги Fтяги

                              E=   Δ Fтяги/  Fтяги                                                 (3.6)

  де Δ Fтяги = Δ Fтяги інстр + Δ Fтяги вимір – абсолютна похибка при вимірюванні сили тяги,

  Δ Fтяги інстр – інструментальна похибка при вимірюванні сили тяги, дорівнює ціні поділки динамометра,

  Δ Fтяги вимір –  похибка вимірювання при вимірюванні сили тяги, дорівнює половині ціни поділки динамометра.

               

9.  Зробити висновки.






Дата уроку: 28.10.20
Тема уроку : Самостійна робота  з теми :"Розв"язування задач 
                           на рух тіла під дією багатьох    сил.

Фізичний диктант

1) Записати якими літерами позначаються наступні фізичні величини:

                           В-1                                       В-2

1) маса                                                       1) сила

2) прискорення                                         2) час

3) швидкість                                              3) прискорення 

                                                                      вільного падіння

4) сила тяжіння                                         4) сила тертя

5) коефіцієнт тертя                                   5) сила реакції опори

2) Записати в яких одиницях вимірюються наступні фізичні величини:

1) швидкість                                              1) час

2) маса                                                        2) сила

3) прискорення                                          3) переміщення

3) Записати формули:

1) другого закону Ньютона                      1) сили тяжіння

2) сили пружності                                     2)  сили тертя


 Розв’язування  здач.                                            

                                                   Задача №1.

Автобус, маса якого дорівнює 15 тон, рушає з місця з прискоренням

0,7 м/c2. Визначити силу тяги, якщо коефіцієнт тертя дорівнює 0,03.

                                                                            

                                            Задача №2

 Автомобіль масою 2 т рухається рівномірно прямолінійно по горизонтальній ділянці дороги. Знайти силу тяги автомобіля, якщо коефіцієнт тертя дорівнює 0,02.

                                        Задача №3

Хлопчик тягне санчата масою 8 кг з силою 100 Н за мотузку, під кутом 30˚ до горизонту. Санчата рухаються горизонтально і коефіцієнт тертя їх об сніг  дорівнює 0,1. Визначити прискорення, з яким рухаються санчата.

1 варіант : Кас"ян Д., Зеленський В., Радченко С.,Бабкін А.
2 варіант: Саліонович М., Карпенко Г., Гукович О., Максименко М., 

Дата уроку: 26.10.20
Тема уроку : Рух тіла під дією кількох сил. 
                      Алгоритм розв"язування задач динаміки.

1). Алгоритм розв'язування задач із динаміки

Якщо в задачі потрібно розглянути рух тіла під дією кількох сил, рекомендується діяти в такому порядку.

1. Запишіть коротко умову задачі й подайте всі числові дані в СІ.

2. Зробіть креслення, показавши на ньому всі сили, що діють на тіло, і напрям прискорення. Щодо кожної сили, яка діє на дане тіло, визначте:

а) з боку якого тіла діє ця сила;

б) якою є фізична природа цієї сили (тяжіння, пружність чи тертя).

3. Запишіть другий закон Ньютона у векторному вигляді.

4. Запишіть додаткові рівняння (наприклад, формули для сил або рівняння кінематики).

5. Виберіть зручну систему координат і запишіть рівняння другого закону Ньютона в проекціях на осі координат.

6. Розв’яжіть одержану систему рівнянь у загальному вигляді.

7. Проаналізуйте одержаний результат (перевірте одиниці виміру, розгляньте часткові або граничні випадки).

8. Знайдіть числові значення шуканих величин. Оцініть правдоподібність одержаних результатів.

9. Запишіть відповідь у загальному вигляді (у вигляді формули), а також числові значення шуканих величин із зазначенням їх одиниць виміру.

10. Якщо розглядається рух системи тіл, пункти 3 і 5 необхідно виконати для кожного з тіл, а в пункті 4 слід урахувати кінематичні зв’язки.

 

2). Приклади розв'язування задач

Задача 1. По гладкому столу за допомогою горизонтального шнура тягнуть брусок, прикладаючи до шнура силу F. Маса бруска M, маса шнура m. Знайдіть силу T, з якою шнур діє на брусок. Доведіть, що якщо масою шнура можна знехтувати, то ця сила дорівнює F. Розв’язання

1. На рис. 1 показано сили, що діють на брусок і шнур. Запишемо для кожного з цих тіл другий закон Ньютона у векторному вигляді:

 

 

 

Рис. 1

 

2. Запишемо другий закон Ньютона в проекції на вісь Ox:

Ma T1, ma = F - T2.

3. Згідно з третім законом Ньютона:

T– T2 = Т.

4. Підставивши T1 = T2 - T в систему рівнянь (див. пункт 2), знаходимо:

image198

5. Перевіряємо й аналізуємо одержану відповідь.

Якщо m << M, дійсно одержуємо T F.

image196

Відповідь: image199

 

Задача 2. Тіло сповзає рівномірно по похилій площині з кутом нахилу 40°. Визначити коефіцієнт тертя ковзання між тілом і площиною.

Аналіз та розв’язання

Під час сповзання тіла з похилої площини на нього діють сила тяжіння  сила реакції площини  і сила тертя  (рис. 2). Прискорення при рівномірному сповзанні дорівнює нулю. Отже, рівняння руху для тіла:  За напрям осі Ox візьмемо напрям руху тіла. Тоді матимемо таке рівняння відносно цієї осі:

 

 

Рис. 2

 

Враховуючи, що image204 запишемо рівняння (1) у вигляді:

image201

звідси:

 

Задача 3. До нитки, перекинутої через нерухомий блок, підвішано тягарі масами m1 = 300 m2 = 600 г. З якими прискореннями рухаються тягарі? Якою є сила натягу нитки? У скільки разів вага другого тягаря відрізняється від ваги першого?

Розв’язання

Покажемо всі сили, що діють на тягарі.

 

 

Рис. 3

 

Запишемо рівняння другого закону Ньютона для кожного з тягарів у проекції на вісь у:

image205

На прикладі цієї задачі слід показати учням два ефективних методи перевірки одержаного результату.

Перший з них — перевірка на симетрію. Очевидно, якщо поміняти тягарі місцями, натяг шнура і модуль прискорення тягарів мають не змінитися. Одержані для a і T вирази цій вимозі відповідають (якщо замінити m m2 значення T не змінюється, а прискорення змінює тільки знак). Другий метод — перевірка на часткові та граничні випадки. Наприклад, якщо m1 m2 =m, прискорення має дорівнювати нулю, а T mg. Якщо m 0 має бути a  gT  0 (тягар 2 вільно падає і тому перебуває в стані невагомості). Одержані формули відповідають і цим вимогам. Вага обох тягарів є однаковою, наскільки б не відрізнялися їхні маси, обидва тягарі діють на шнур з однаковими силами. Річ у тім, що вага меншого тягаря збільшується (прискорення цього тягаря напрямлене вгору), а вага більшого тягаря зменшується.

Відповідь: 3,3 м/с2; 3,9 Н; обидва тягарі мають однакову вагу.

Домашнє завдання : написати та вивчити конспект, розв"язати задачу.
Задача.Лижник масою 60 кг, який має наприкінці спуску швидкість 10 м/с, зупиняється на горизонтальній ділянці після закінчення спуску за 40 с Визначте величину сили опору.



Дата уроку : 22.10.20
Тема уроку : Розв"язування задач на рух під дією сили 
                      пружності та тертя.






Дата уроку : 21.10.20
Тема уроку : Сили тертя. Коефіцієнт тертя ковзання. Сила опору під час руху тіла в рідині або газі.


 Тертя — явище, яке супроводжує нас завжди і всюди. В одних випадках воно корисне, і його намагаються збільшити. В інших — шкідливе, і його намагаються зменшити. Тертя руйнує поверхні (зношування механізмів), дозволяє зрушити з місця та гальмувати. Від тертя залежить швидкість руху рідин в судинах рослин та живих істот. За рахунок тертя обертається колесо й добувають вогонь...

    images.jpg

 Сила тертя — це сила, яка виникає під час руху одного тіла по поверхні іншого і перешкоджає цьому руху. Сила тертя є проявом електромагнітної взаємодії між атомами. Діють сили тертя вздовж поверхонь тіл під час їх безпосереднього дотику.

BRFXbgNz.jpg vbvbfb.PNG 

Розрізняють декілька різновидів сил тертя: сила тертя спокою, сила тертя ковзання, сила тертя кочення, рідке тертя.

Строгої теорії сил тертя спокою, як і сил сухого тертя, ще не створено.  

Сила тертя спокою. Покладемо масивний брусок на горизонтальну кришку стола і спробуємо зрушити з місця, діючи в будь-якому горизонтальному напрямі. Для вимірювання сили, з якою ми діємо на брусок, помістимо між рукою і бруском пружинний динамометр. Дослід показує, що брусок залишається в спокої навіть тоді, коли на нього діє певна сила. А це означає, що крім зовнішньої сили виникає сила, що протидіє рухові.

Сила тертя спокою виникає при спробі зрушити одне із стичних тіл відносно іншого. Спрямована вона вздовж стичних поверхонь так, що перешкоджає відносному рухові тіл.

   Під час збільшення сили брусок залишається в спокої доти, поки зовнішня сила  не досягне певного значення, при якому брусок почне рівномірно ковзати по поверхні стола. Таким чином, до виникнення ковзання сила тертя спокою може набувати будь-якого значення від 0 Н до певного максимального значення, яке дорівнює зовнішній силі, що спричиняє ковзання.

image099.jpg

  • Демонстрація. Залежність сили тертя спокою від прикладеної сили ( динамометр, дерев’яна лінійка, дерев’яний брусок з гачком)

Якими б гладенькими не здавалися поверхні дотику, вони насправді завжди шорсткі: на них є горбики й западини, добре видимі під мікроскоп. Чим більша сила прагне привести тіло в рух, тим більша й деформація маленьких виступів на поверхні. Ось чому сила тертя спокою завжди дорівнює зовнішній силі.

 images.jpg     

Силу тертя спокою, що дорівнює за модулем зовнішній силі, яка спричиняє ковзання даного тіла по поверхні іншого, називаютьмаксимальною силою тертя спокою.

Сила тертя спокою має винятково важливе значення в житті людини, в її практичній діяльності. Свого часу, коли не дуже добре розуміли здатність  сили тертя спокою набувати різних значень, висловлювали сумніви в тому , чи потяг зможе їхати по гладеньких рейках, тому пропонували навіть робити ведучі колеса зубчастими і прокладати для них спеціальні зубчасті рейки.

а) zubchast-peredach-mehanzm-ta-vidi-zubchastih-peredach_122.jpeg   б)Bristol_MMB_«76_Netham_Weir.jpg

Мал. а) зубчасте ведуче колесо, що рухається по зубчастій рейці; б) конічні зубчасті колеса в приводі засувки дамби.

Сила тертя спокою є рушійною і гальмівною силою для всіх наземних колісних видів транспорту, забезпечує можливість ходіння по землі.

images (6).jpg images (1).jpg

Сила тертя ковзання. Ковзання виникає лише тоді, коли зовнішня сила дорівнює, або перевищує за модулем максимальну силу тертя спокою. Ця особливість притаманна лише сухому тертю. Ви, мабуть, помічали, що масивний ящик важко зрушити з місця, а потім рухати його стає легше. Це пояснюється зменшенням сили тертя під час виникнення ковзання з малою швидкістю. Зменшення сили тертя ковзання при невеликих швидкостях можна пояснити  тим, що під час руху тіла наявні на його поверхні мікроскопічні виступи не встигають так глибоко западати в заглиблення поверхні другого тіла, як у спокої. Деформуються лише “верхівки” виступів, і тому сила пружного опору зменшується.

а) 6.png б)sili_tertja_-_usі_uroki_fіziki_8_klas_-_konspekti_urokіv__4.jpg

Мал. а) Графік залежності сили тертя від прикладеної сили

Лише згодом, у міру збільшення швидкості, вона зростає і перевищує максимальну силу тертя спокою. Для невеликих відносних швидкостей руху сила тертя ковзання майже не відрізняється від максимальної сили тертя спокою. Отже, при малих швидкостях цим фактором можна нехтувати.

Ще геніальний Леонардо да Вінчі в далекому 1500 році дуже цікавився тим, від чого залежить сила тертя і що вона собою являє?

Перші дослідження тертя, про які ми знаємо, були проведені Леонардо да Вінчі приблизно в 1500 році. Дивні досліди, які він проводив, викликали чималий подив у його учнів, а чого ще можна було очікувати від людей, які бачать, як талановитий вчений тягає по підлозі мотузку, то розмотану у всю довжину, то щільно звиту. Ці та інші подібні експерименти дозволили йому трохи пізніше (в 1519 році) зробити висновок: сила тертя, яка з'являється при контакті одного тіла з поверхнею іншого, безпосередньо залежить від навантаження (сили притиснення), не залежить від площі взаємодії і спрямована в протилежний від руху бік.

Минуло 180 років, і модель Леонардо була наново відкрита Г. Амонтоном, а в 1781 році Ш. О. Кулон у своїх роботах дав їй остаточне формулювання. Заслуга цих двох вчених у тому, що вони ввели таку фізичну константу, як коефіцієнт тертя, тим самим дозволивши вивести формулу, за якою можна вирахувати, чому дорівнює сила тертя для конкретно взятої пари взаємодіючих матеріалів.

Дослідним шляхом було встановлено три закони тертя:

  1.  Сила тертя не залежить від величини площі тертьових поверхонь.
  2.  Сила тертя ковзання пропорційна силі  нормального тиску, з яким одне тіло діє на інше:

тер=, де - коефіцієнт  тертя ковзання.

Коефіцієнт тертя ковзання  характеризує обидві тертьові поверхні, визначається експериментально: тер, є безвимірною величиною. Коефіцієнт тертя ковзання залежить від матеріалу стичних поверхонь, стану обробки поверхонь тіл. Коефіцієнт тертя ковзання не залежить від маси тіла та площі стичних поверхонь.

Якщо поверхня ковзання горизонтальна і зовнішня сила тяги прикладена теж горизонтально, то сила тиску на неї рівна вазі тіла:

 тер.

cvvdfdf.PNG

  1.  Сила тертя залежить від матеріалу тіл, стану обробки тертьових поверхонь, наявності і виду мастила. 

Чим краща обробка поверхні - тим, менші сила тертя спокою та сила тертя ковзання. Проте, дослід показує, що в ідеальному випадку дзеркальних поверхонь дотичних тіл, в результаті взаємодії електричних зарядів частинок, відбувається прилипання (адгезія - зчеплення, злипання поверхонь притиснутих один до одного тіл), яке може виявитися таким міцним, як зварювання. Таким чином, можна сказати, що для грубо обробленої поверхні основну роль у виникненні сили тертя спокою і тертя ковзання відіграють зчеплення нерівностей і сили пружності, а при старанній обробці - взаємодія атомів та молекул під час дотику поверхонь.

Сила тертя ковзання не залежить від напрямку сили, прикладеної вздовж тертьових поверхонь.


Сила тертя кочення. Сила тертя кочення — це сила, що виникає при перекочуванні одного тіла по поверхні іншого.

mediumi50c04411d94a1.jpg  images (8).jpg  fgfgf.PNG

Виникає між елементами підшипників, між шиною колеса автомобіля і дорожнім полотном. Як правило, при малих швидкостях, зусилля тертя кочення набагато менші від зусиль тертя ковзання і тому, кочення є поширеним видом руху в техніці. 

img4.jpg 7f_s_u2015_292.png

  • Демонстарція. Тертя кочення (дерев ‘яний циліндр, дерев ‘яний брусок з гачком, олівці, динамометр)

Коли швидкість кочення досягає дуже великих значень, тертя кочення різко зростає і навіть може перевищити тертя ковзання за аналогічних умов. Тертя кочення виникає на межі двох тіл, і тому воно класифікується як вид зовнішнього тертя.

Зовнішнім тертям називають тертя, яке виникає при дотику двох тіл чи їх відносному переміщенню.

Рідке тертя (в’язке тертя, сила опору середовища). В кінці XIX століття з'явилися нові досягнення у вивченні в'язкості, і стало зрозуміло, як діє сила тертя в рідинах і газах.

Рідке тертя виникає при поступальному русі твердого тіла в рідині чи газі. 

Головна особливість рідкого тертя полягає в повній відсутності сили тертя спокою. Яка завгодно мала сила може привести в рух тіло відносно рідини чи газу. Наприклад, зусиллям рук можна привести в рух масивну баржу, тоді як зрушити з місця потяг чи навіть вагон зусиллям рук просто неможливо. І навпаки — тіло, яке рухається повільно, не зазнає в газі чи рідині ніякого опору. Причина полягає в тому, що «труться» одна об одну фактично не шорсткі з западинами і виступами (звичайно, мікроскопічними) поверхні твердих тіл, зчепленням яких і визначається тертя спокою, а шари рідини чи газу.

  • Демонстрація. Рідке тертя (скляна посудина з водою, іграшковий кораблик, динамометр)

Сила опору середовища залежить від розмірів, форми і стану поверхні тіла, властивостей самої рідини чи газу, в яких рухається тіло, від відносної швидкості руху тіла й середовища. 

При малих швидкостях  сила опору середовища:  , при  великих швидкостях : , де  - швидкість тіла;  - коефіцієнт опору середовища.

images (8).jpg images (5).jpg images (9).jpg загруженное (1).jpg

Внутрішнім тертям називають тертя між частинками одного і того ж тіла, наприклад, між різними шарами рідини або газу (вітер в атмосфері Землі, рух гарячих та холодних течій у водах океану…)

Тертя в природі й техніці. У ХХ столітті дослідження в області тертя принесли так багато нової інформації, що її потрібно якось систематизувати. У результаті з'явилася ціла наука трибологія - наука про тертя, зношування, змащування та контактну взаємодію поверхонь твердих тіл при їх відносному русі. 

Кінцівки тварин схожі на робочі інструменти, що використовуються людиною. У багатьох рослин та тварин є різні органи, що служать для хватання ( вусики у рослин, хобот у слона, хвости у повзаючих тварин). Всі вони мають шорстку поверхню для збільшення сили тертя.

 

Змії можуть ковзати по різних поверхнях, не порушуючи цілісності своєї шкіри, і цю особливість фахівці з Технологічного інституті Карлсруе використали для створення сталі зі структурованою поверхнею, що в деяких випадках дозволяє зменшити сили тертя і, як наслідок, знос  тертьових частин механізмів.

images (22).jpg   6.jpg   1.jpg 

Попередні оцінки збільшення зносостійкості показують, що текстурування поверхні лускатими структурами дозволить кардинально збільшити термін служби механізмів, які працюють в складних умовах, в яких неможливо застосувати мастильні матеріали. До таких механізмів відносяться і приводи сучасних жорстких дисків і, цілком імовірно, що в майбутньому жорсткі диски наших комп'ютерів зможуть стати набагато надійніші і тихіші, отримавши деякі деталі, покриті структурою типу "зміїної шкіри".

У техніці сила тертя в багатьох випадках є причиною нагрівання поверхонь.  Пояснюється це тим, що під час зривання зачеплень виступи певний час коливаються, перетворюючи у внутрішню енергію набуту енергію пружної деформації. Цей та інші фактори спонукають до пошуку способів зміни сили тертя. На практиці доводиться як зменшувати, так і збільшувати сили тертя між поверхнями тіл.

Щоб зменшити силу тертя: 

  • покращують якість обробки стичних поверхонь;
  • спеціально підбирають матеріали;
  • використовують підшипники;

Для більшості поверхонь сила тертя кочення значно менша за силу тертя ковзання. Тому широко практикується заміна тертя ковзання тертям кочення (кулькові та роликові підшипники).

7f_s_u2015_293.png

  • змащують стичні поверхні мастилом;

У техніці для зменшення впливу сил сухого тертя між поверхнями вводять мастило - в'язку рідину, яка створює тонкий шар між твердими поверхнями. Вплив мастила полягає у тому, що між тертьові поверхні вводиться шар в'язкої рідини, яка заповнює всі нерівності поверхонь і, прилипаючи до них, утворює два тертьових шари рідини. В результаті тертя ковзання замінюється рідким тертям, яке набагато менше за тертя ковзання. Застосування мастил зменшує тертя в 8-10 разів.

 11808_original.jpg    

Хоча мастило між тертьовими поверхнями використовували з самого початку зародження техніки, лише в 1886 році завдяки О. Рейнольдсу з'явилася струнка теорія, присвячена мастилам.

  • у випадку рідкого тертя - надають тілу обтічної форми.

images (1).jpg  images.jpg  images (1).jpg

При дуже великих швидкостях сухе тертя (тертя ковзання, тертя кочення)  переходить у в’язке, оскільки між поверхнями утворюється прошарок повітря.  В даний час широко застосовується такий спосіб зменшення тертя при русі транспортних засобів.

Повітряна подушка - це шар стиснутого повітря під транспортним засобом, який піднімає його над поверхнею води або землі. Шар стисненого повітря створюється вентиляторами. Відсутність тертя об поверхню дозволяє знизити опір руху. Від висоти підйому залежить здатність такого судна рухатися над різними перешкодами на суші або над хвилями на воді. Першим ідею подібної машини на повітряній подушці висловив К.Е. Ціолковський в 1927 році, в роботі «Опір повітря і швидкий поїзд».

Щоб збільшити силу тертя:

  • На стичних поверхнях створюють рельєфні малюнки.

 

  • Збільшують вагу тіла.
  • підбирають середовище з більшим коефіцієнтом тертя...

Домашнє завдання : дати письмово відповіді на питання:

1. Що таке сила тертя? Поясніть природу виникнення сил тертя.

2.  Які є види тертя? Чому тертя може бути і корисним, і шкідливим?

3. Коли виникає сила тертя спокою? Охарактеризуйте цю силу.

4. Коли виникає сила тертя ковзання? Охарактеризуйте цю силу.

5. Коли виникає сила тертя кочення? Охарактеризуйте цю силу.

6. Коли виникає сила в’язкого тертя? Охарактеризуйте цю силу.

7. Від чого залежить значення сили тертя ковзання?

8. Як визначають коефіцієнт тертя ковзання? Вкажіть чинники від яких він залежить, а від яких - не залежить?

9. Як на практиці збільшують чи зменшують силу тертя?

10. Рибалка витягує на берег човен. Чому в міру того, як човен витягається рибалці потрібно все більших зусиль?

11. Чому човни та кораблі не можуть розвинути таку велику швидкість, яку розвивають літаки?

12. Як змії допомогли науковцям зменшити силу тертя в механізмах?


Та виконати тестові завдання 


Тестові завдання 

Запитання 1. Значення сили тертя залежить від:

А. фізичної природи стичних поверхонь;

Б. площі стичних поверхонь;

В. якості обробки стичних поверхонь;

Г. відносної швидкості стичних поверхонь;

Д. ваги тіла.

Запитання 2. Значення коефіцієнта тертя залежить від:

А. фізичної природи стичних поверхонь;

Б. площі стичних поверхонь;

В. якості обробки стичних поверхонь;

Г. відносної швидкості стичних поверхонь;

Д. ваги тіла.

Запитання 3. Щоб зменшити силу тертя потрібно:

А. Стичні поверхні зробити гладенькими;

Б. Зменшити площу стичної поверхні;

В. Надати тілу обтічної форми;

Г. Збільшити відносну швидкість руху стичних поверхонь;

Д. Між стичні поверхні ввести мастило.

Запитання 4. Щоб збільшити силу тертя потрібно:

А. на стичних поверхня створити рельєфний малюнок;

Б. збільшити вагу тіла;

В. використати підшипники;

Г. використати матеріали, що мають більший коефіцієнт тертя;

Д. збільшити площу стичних поверхонь.

Запитання 5. Вкажіть правильні твердження:

А. сила реакції опори утворюється в результаті дії на тіло сили тяжіння;

Б. на початку ковзання, коли відносна швидкість мала, сила тертя ковзання стає дещо меншою за максимальну силу тертя спокою;

В. при ідеальній дзеркальній обробці стичних поверхонь сила тертя зникає;

Г. будь-яка зовнішня сила здатна викликати ковзання;

Д. максимальна сила тертя ковзання прямо пропорційна до ваги тіла.

Запитання 6. Вкажіть правильні твердження:

А. до моменту ковзання сила тертя спокою може набувати будь-якого значення від 0 до певного максимального;

Б. значення сили тертя ковзання не залежить від напрямку прикладеної сили;

В. сила, менша за максимальну силу тертя спокою, може викликати ковзання;

Г. рідке тертя виникає при будь-якій прикладеній до тіла зовнішній силі;

Д. сила тертя ковзання діє вздовж поверхні контакту двох тіл.

Запитання  7. Встановіть відповідність.

авававава.png

Запитання 8. Встановіть відповідність.

вівівівів.png


Дата уроку: 19.10.20

Тема уроку :  Гравітаційна взаємодія та графітаційне поле ,

                        сила тяжіння. Перша космічна швидкість.

                        Сила пружності . Вага та невагомість.


Доброго дня шановні здобувачі освіти! Ми продовжуємо з вами наше навчання , але вже в дистанційному форматі. Тому будь ласка , у ваших робочих зошитах повинні обов"язково  бути такі записи : дата, замінюємо слово класна на онлайн робота, тема, міні-конспект з формулами та розглянутими задачами та домашнє завдання. 


Теорія гравітації — теорія, створена Ньютоном, є підґрунтям сучасної науки. Упродовж сторіч розвитку цивілізації людства люди спостерігали явище взаємного притягання тіл і вимірювали його величину; вони намагалися поставити це явище собі на службу, подолати його вплив і останнім часом — розраховувати його з надзвичайною точністю під час перших кроків дослідження та осягнення Всесвіту.

Серед усіх сил, що існують у природі, сила тяжіння вирізняється, насамперед, тим, що має свої прояви всюди.

Гравітаційна взаємодія — це взаємодія, властива всім тілам у Всесвіті. Вона проявляється в їх взаємному притяганні одне до одного.

Гравітаційна взаємодія здійснюється за допомогою особливого виду матерії — гравітаційного поля.

Гравітаційне поле існує біля будь-якого тіла: зорі чи планети, людини чи книги, молекули чи атома. Гравітаційне поле можна виявити лише в тілах, що мають значну масу. Це означає, що гравітаційна взаємодія дуже слабка.

Історія відкриття закону всесвітнього тяжіння

На схилі своїх днів Ісак Ньютон розповів, як це сталося: він прогулювався яблуневим садом у маєтку своїх батьків і раптом побачив Місяць у денному небі. І миттю на його очах від гілки відірвалося й упало на землю яблуко. Оскільки Ньютон у цей час саме працював над законами руху, він уже знав, що яблуко впало під впливом гравітаційного поля Землі. Знав він і про те, що Місяць не просто висить у небі, а обертається по орбіті навколо Землі, а отже, на нього впливає якась сила, що втримує його від того, щоб зірватися з орбіти й полетіти вдалечінь, у відкритий космос. Тут йому й спало на думку, що, можливо, це одна й та сама сила змушує яблуко падати на землю, а Місяць залишатися на навколоземній орбіті.

Щоб сповна оцінити весь блиск цього осяяння, повернімося ненадовго до його передісторії. Коли видатні попередники Ньютона, зокрема Галілей, вивчали рівноприскорений рух тіл, що падають на поверхню Землі, вони були впевнені, що спостерігають явище виключно земної природи — таке, що існує лише поблизу поверхні нашої планети. Коли інші вчені, наприклад, Йоганн Кеплер, вивчали рух небесних тіл, вони вважали, що в небесних сферах діють зовсім інші закони, які відрізняються від тих, що керують рухом тут, на Землі.

Історія науки свідчить про те, що практично всі уявлення про рух небесних тіл до Ньютона полягали в основному в тому, що небесні тіла, будучи досконалими, рухаються коловими орбітами завдяки своїй досконалості, оскільки коло — суть ідеальна геометрична фігура. Отже, висловлюючись сучасною мовою, уважалося, що є два типи гравітації, і це уявлення стійко закріпилося в свідомості людей того часу. Усі вважали, що є земна гравітація, яка діє на недосконалій Землі, і є гравітація небесна, що діє на досконалих небесах.

Прозріння ж Ньютона саме й полягало в тому, що він об’єднав ці два типи гравітації у своїй свідомості. З цього історичного моменту штучний і помилковий поділ Землі та решти Всесвіту припинив своє існування.

Результати розрахунків Ньютона тепер називають законом всесвітнього тяжіння Ньютона.

Закон всесвітнього тяжіння був остаточно сформульований Ньютоном у 1687 році в роботі «Математичні начала натуральної філософії»:

Гравітаційне притягання існує між усіма тілами; будь-які два тіла, розмірами  яких можна знехтувати, притягуються одне до одного з силою, що прямо пропорційна масам цих тіл і обернено пропорційна квадрату відстані між ними:





F - сила всесвітнього тяжіння, Н; m1 i m2 - маси взаємодіючих тіл, кг;

r відстань між матеріальними точками (центрами куль), м; G гравітаційна стала (коефіцієнт пропорційності), Н.м2/кг2

Гравітаційна стала чисельно дорівнює силі, з якою притягуються два тіла масою по 1 кг кожне, що знаходяться на відстані 1 м одне від одного.

G = 6,67 1011 H м2


кг2

Гравітаційна стала не залежить від середовища, в якому перебувають тіла, від їхнього руху, фізичних та хімічних властивостей. Її числове значення вперше визначив дослідним шляхом у 1798 році англійський вчений Г. Кавендіш.

Гравітаційна сила, з якою Земля притягує до себе тіла, надаючи їм прискорення вільного падіння, називається силою тяжіння:

Fт=mg

Сила тяжіння прикладена до тіла (центра мас) і спрямована вертикально вниз, перпендикулярно до горизонтальної поверхні.

Штучні супутники Землі

Тіло, що рухається навколо планети чи зорі під дією лише сили тяжіння, називають супутником.

Перша космічна швидкість v1 - це швидкість, якої слід надати тілу, що перебуває на відстані r = R + h від центра планети чи зорі, щоб воно рухалось по коловій орбіті, центр якої збігається з центром планети чи зорі. За ІІ законом Ньютона:

Доцентрове прискорення дорівнює

ma=GMm/r2

a=v2/r

vI=GM/r=GM/R+h

Якщо супутник запускати на висоті  h≪R, то

vI=GM/R=gR

На поверхні Землі v1 ≈ 7,9 км/с. Значення першої комічної швидкості буде однаковою для супутників різної маси, так як від маси супутника вона не залежить.

Друга космічна швидкість v2 - це швидкість, яку необхідно надати для того, щоб воно покинуло планету: v2=v12. Для Землі v2 ≈11,2 км/с.

Форма орбіти супутника залежить від його швидкості:


  • якщо v < v1  - тіло падає на Землю;

  • якщо  v = v1    - супутник рухається по коловій орбіті;

  • якщо v1 < v < v2 - траєкторією руху супутника є еліпс в одному з фокусів якого міститься планета чи зоря;

  • якщо v = v2 - тіло рухається по параболі і покидає планету чи зорю.

Вчимося розв’язувати задачі.





Домашнє завдання : Написати та опрацювати конспект.Приготувати невеличку доповідь на тему : Розвиток космонавтики , внесок українських учених у дослідження  космосу.
Задача. У порту на відстані 200 м один від одного стоять два танкери , маса одного з них становить 150 000 т. Визначте масу іншого , якщо сила гравітаційного притягування між ними становить 20 Н.


Немає коментарів:

Дописати коментар